نکات آماده سازی فایل لیزر

/نکات آماده سازی فایل لیزر
نکات آماده سازی فایل لیزر ۱۳۹۷-۸-۲۸ ۰۹:۵۷:۴۷ +۰۳:۳۰

نکات عمومی برش لیزری

برای برش لیزری یا حکاکی هر نوع قطعه ماکت، پازل، قطعات تبلیغاتی و … ملزم به داشتن فایل در قالب نرم افزارهایی همچون AutoCad، Corel، Illustrator و دیگر نرم افزارهای برداری می باشیم، که در این بین AutoCad به دلیل دقت بالا و امکانات متعدد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. فایل های jpeg –  psd قابلیت برش ندارند و نیاز به طراحی مجدد توسط یکی از نرم افزارهای برداری می باشد. چنانچه برای برش، فایل آماده برش لیزری را ندارید، نیاز به کروکی دستی طرح یا فایل خام می باشید که برای طراحی و اجرای نرم افزاری قطعات و گسترده کردن آن هزینه توافقی دریافت می گردد.

برش لیزر یکی از دستگاه های رایج در ایجاد یک ارائه ی بهتر در معماری نیز است.

دستگاه های برش لیزری آرتیمان قابلیت ارائه خدمات حک و برش با حداکثر ابعاد ۱۳۰ در ۹۰ سانتی متر را دارد. لذا هر مرحله از برش باید به گونه ای تنظیم شود که در این ابعاد قرار گیرد.
ابعاد قطعات را در فایل به گونه ای تنظیم کنید که با قطعه پس از برش برابر باشند. به طور مثال اگر طول قطعه ای باید ۵ سانتی متر باشد طول قطعه را در فایل ترسیم شده نیز ۵ سانتی متر در نظر بگیرید.

ماهیت خطوط در برش لیزری

خطوط در برش لیزری به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

۱- برش: به منظور جدا شدن قطعات از هم (که خود به تنهایی به دسته های جداگانه تفکیک می شوند)

۲- دِسن: حکاکی خطی (برش با قدرت بسیار کم) برای ایجاد خط در سطح متریال به منظور نشانه و تصویر خطی و یا خطِ تـا که به نوع متریال بستگی دارد.

۳- حکاکی: اجرای حک به صورت سطحی که شکل به صورت یک سطح بسته یا یک تصویر به صورت پیکسل و جداگانه به اجرا در خواهد آمد.

با توجه به توضیحات ماهیت خطوط برای به اجرا در آمدن فایل می بایست برای خطوط برش، دِسن و حکاکی، فایل را به تفکیک موضوعات مطرح شده با رنگ های متنوع، برای ایجاد ارجحیت طراحی نمود.

آماده سازی فایل های برش لیزری

• برای اجرای هر گونه عملیات توسط دستگاه، خطوط می بایست بر اساس نوع اجرا، رنگ متفاوت داده شوند: (-۱ دسن -۲ حکاکی -۳ برش داخل -۴ خطوط مشترک -۵ برش بیرونی)

• قطعات مورد نظر باید در کادری به ابعاد یک سانتی متر کوچکتر از چهار طرف ابعاد شیت متریال قرار بگیرند اما باید توجه نمود در مواردی که قطعات برش کوچک است نباید قطعات خیلی به هم نزدیک قرار داده شود زیرا احتمال خرابی بخشی از کار وجود دارد.

• مقیاس کار شما اندازه کادر شما می باشد بنابراین قبل از چیدمان، قطعات را مقیاس شده در درون کادر بگذارید. سایز کادر متریال شما نشانگر سایز و مقیاس قطعات شما هستند.

• کمترین ضخامت برای برش لیزری قطعات بین دو خط برای متریال پلکسی ۰/۵ میلیمتر و سایر متریال ها حداقل ۱ میلیمتر می باشد.

• برای برش قطعات بلند و باریک (مثلاً ابعاد ۱ سانتی متر در ۵۰ سانتی متر یا مشابه) می بایست چیدمان به صورت افقی باشد. (جهت مخالف میله های دستگاه لیزر)

• تمامی خطوط یکپارچه شامل Block ، Text ، Hatch ، Group (متن فارسی با فونت کاتب در اتوکد) در نهایت باید در چندین مرحله متوالی اکسپلود و به صورت خطی به اجرا درآیند. (چندین مرحله به دلیل اینکه ممکن است بعضی بلاک ها در خود نیز بلاک جداگانه ای داشته باشند). تعداد بیشماری Group دارید و برای Ungroup کردن آن زمان زیادی را باید صرف کنید می توانید از دستور Flatten استفاده نمایید.(به این نکته نیز باید توجه داشته باشیم که دستور فلتن همزمان چندین مورد ادیت و ماهیتی خط ها را عوض می کند)

• برای متون لاتین و یا فارسی در اتوکد باید از دستور TXTEXP متون فارسی را به شکل خط تبدیل کنیم. لازمه اجرای این دستور و سایر دستورهای ویرایشی مانند overkill ، Flatten، نصب بودن قسمت Express در اتوکد می باشد که به هنگام نصب اتوکد می توان آن را جداگانه بر روی سیستم نصب کرد.

اجرای دستور TXTEXP بر روی متون در بیشتر موارد به دلیل اجرای مقیاس یا مچ کردن آنها با یکدیگر یا کپی کردن از سایر فایل ها که acad نیستند، تغییر سایز می دهند (در ورژن ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ این موضوع به ندرت اتفاق می افتد) که با معمولا می توان با کپی کردن در سایر New های دیگر از این مورد جلوگیری کرد و یا به طور کلی آنها با دستور Scale تمامی آنها را در محل اجرا بیندازید.

اجرای دستور TXTEXP بر روی متون فارسی که فقط و فقط با دستور و فونت های که با Kateb تایپ شده باشد صحیح اکسپلود می شود در غیر اینصورت که با فونت های ویندوز بعد از اکسپلود جدا جدا خواهند شد.

• خطوط Spline به Polyline تبدیل شود و حدالامکان از Polyline و Arc برای خطوط گرد و کِرو استفاده کنیم. (Splineها در ۵۰ درصد موارد ماهیتی شکسته دارند که در خطوط مشاهده ای ما، کرو و یا شکل دلخواه ما هستند. در نهایت برای درست به اجرا در آمدن آن می توان vertex های آن به بیشترین تعداد برسانیم یا به ployline تبدیل شود.)

Spline control Vertices اسپیلاین هایی هستند که بر اساس کنترل پوینت ها شکل می گیرند و خطوط قهوه ای مشاهده ای ما در هنگام Select کردن خط یا قسمت Show CV در فضای ۳d modeling قسمت Surface ماهیت اصلی برش می باشند.
برای این منظور می بایست با اجرای دستورهایی مانند Pedite و بعد join کردن با تقریب ایجاد سگمنت بین سگمنت ۱ تا ۱۰ به نسبت ریزی و دقت (معمولا اعداد ۲ تا ۵ مناسب است) آنها را به Polyline تبدیل کنیم. هر چند دستورهای Convert دیگری نیز مانند Flatten وجود دارد که ساده تر اجرا خواهند شد اما در ۳۰ درصد موارد به خطوط Polyline شکسته تری تبدیل می شوند و نسبت حساسیت و ایجاد سگمنت ندارند.

• تمامی فایل های اتوکد می بایست دو بعدی باشد، به طوری که در فایل محور Z نداشته باشند. در غیر اینصورت باید با استفاده از دستور Flatten فایل را دو بعدی کرد.

• خطوط اضافه و روی هم را پاک کرده و فایل را به صورت تک خط اجرا کنیم. (برای این منظور نیز می توان قبل از تفکیک رنگ و یا خاموش کردن تک به تک لایه های برش و دسن از دستور Overkill استفاده نمود و خطوط را تک خط کرد. در تنظیمات overkill حتماً تمامی تیک ها فعال باشند.)

لازم بذکر است برای موارد ادیتی مانند دستورهای Pedit و Overkill خطوط به هم پیوسته و که شاید ماهیتی متفاوت دارند به یک رنگ تبدیل خواهند شد، بنابراین اجرای این دستورات حتماً می بایست با دقت فراوان و به موقع انجام شود.

برای اجرا شدن این دستورات می توانیم تمامی لایه ها را خاموش کرده و با روشن کردن تک به تک آنها هر لایه را به تنهایی ادیت کرده و مجدد خاموش و لایه بعدی را به ترتیب تا آخرین لایه آنها را اجرا کنیم.

• برای قطعات تکراری و ریز و یا قطعات حساس بهتر است در فایل خود تعدادی اضافه نیز کپی کنید تا در صورت گم شدن یا خرابی احتمالی به دلیل حساسیت، تعداد مورد نظر کم نباشد.

• برای کارهای بسیار ریز مقیاس مانند دسن های نوشته های ریز و یا کفسازی های بسیار ریز و نوشته های لجنت و معرفی نقشه ها بهتر است با رنگ متمایزی تفکیک بشود تا با سرعت کمتر اجرا شوند تا کار با کیفیت مناسب اجرا شود.

• موضوعاتی که اتوکد هستند اما برای دستگاه قابلیت تشخیص ندارند (بیشتر در فایل های ماکت های معماری دیده می شوند) شامل:

• solid hatch یا همان هتچ توپر (که چنانچه موضوعی بخواهد به شکل سطحی حکاکی شود می بایست به شکل یک boundary (یک فضای یک پارچه و بسته) با رنگ متفاوت برای دستگاه تعریف شوند.

• خط چین ها که معمولاً در اجرای دستگاه به شکل خط ساده شناخته می شوند. تمامی خط های می بایست در LineType به شکل continuous باشند و برای ایجاد خط چین، خط ها را مقطع بکشیم.

• استفاده از دستور پوینت و نقاط ایجاد شده به عنوان نشانه که بر اثر دستوراتی مانند DIVIDE بوجود می آیند همگی می بایست پاک شوند چون در برخی از فایل ها باعث اختلال در اجرای دستگاه و خرابی متریال و هزینه مجدد برای شما می شوند. برای این منظور نیز میتوان از دستور Fillter برای فیلتر کردن پوینت ها و پیدا کردن راحت تر آنها اقدام کرد، سپس فایل را عاری از پوینت بکنیم.

• بلاک ها که به منظور راحتی در ادیت فایل های تکراری مانند مبلمان ها هستند همگی برای اجرای می بایست explode شوند.

برای دریافت مشاوره برش و حکاکی لیزر با ما تماس بگیرید.

Sending
User Review
5 (6 votes)