متریال های پر کاربرد

/متریال های پر کاربرد
متریال های پر کاربرد ۱۳۹۷-۸-۲۷ ۱۲:۳۵:۵۹ +۰۳:۳۰

متریال های معمول مورد استفاده در برش لیزر شامل پلکسی گلاس، ام دی اف، مقوا ماکت، چوب بالسا و فوم بورد می شود که به توضیح هر کدام و موارد استفاده آنها می پردازیم.

معماری

پلکسی گلاس

این ورق ها نوعی پلاستیک می باشد که ظاهری بسیار شفاف و شبیه به شیشه دارد. جنس پلکسی گلاس از نوعی پلی کربنات شفاف می باشد که نوعی پلیمر است. از دیگر ویژگی های پلکسی، مقاومت زیاد آن نسبت به شیشه است.  از کابردهای آن می توان در ماکت سازی نام برد. پلکسی گلاس در دو نوع مات و شفاف در رنگ های مختلف تولید می شود و دارای ضخامت ها بین ۱ میلی متر تا ۴۰ میلی متر می باشد. از این رو ماده مناسبی برای ماکت سازی است. در استودیو طراحی و معماری آرتیمان پلکسی گلاس به صورت صفحاتی با ابعاد ۱۲۰ × ۹۰ سانتی متر قابل برش است.

ماده چسباننده ی پلکسی گلاس کلوروفرم است. دو سطح صیقلی محکم به یکدیگر فشرده می شوند و کلوروفرم با یک قلم موی کوچک بینشان چکانده می شود. پس از یک دقیقه اتصال انجام می گیرد. برای اینکه محل چسباندن حباب هوا ایجاد نشود، باید قطعات تا پایان خشک شدن چسب تحت فشار باشند و تکان نخورند.هنگام استفاده از کلروفرم باید احتیاط شود، زیرا کلروفرم یک ماده ی بیهوشی است و نباید آن را استشمام کنید. ازین رو بهتر است در هنگام استفاده از ماسک استفاده شود. همچنین در صورت تماس با پوست می تواند به پوست حساس آسیب برساند یا ایجاد حساسیت کند. زیرا کلروفرم چربی پوست را می شوید. پس هنگام استفاده خیلی مراقب باشید. به دلیل خطرات استفاده از کلروفوم توصیه ما استفاده از چسب ۱ ۲ ۳ برای راحتی و سرعت بیشتر چسباندن است فقط باید در استفاده از چسب دقت کرد تا سطح چسب کاری شده دوده نزند.

پلکسی گلاس به دلیل سطح براق و زیبایی و دوام جزو متریال های پر کاربرد در زمینه ماکت سازی می باشد. دقت برش لیزر بر روی این متریال بسیار بالا می باشد و به دلیل قابلیت انتقال نور در ماکت های دارای نورپردازی مورد استفاده می باشند.

معماری

ام‌دی‌اف MDF:

جزو فراورده‌ های چوبی محسوب می‌شود. ام‌ دی‌ اف نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می‌گردد. ام دی اف انواع مختلفی دارد از جمله خام و روکش دار. ام‌ دی‌ اف را پس از تولید می‌توان روکش نمود. روکش‌های تزیینی، علاوه بر زیبایی، به دوام و کاربرد آن در محیط‌ کمک می‌کند. روکش ملامینه متداول‌ ترین نوع روکش برای ام‌دی‌اف است که در آن فرایند کاغذ نقش‌دار آغشته به چسب با فشار و حرارت پرِس برروی تخته چسبانده می‌شود.
این محصول ضمن دارا بودن خواص شبیه سایر ورق های فشرده چوبی، دارای برخی خواص برتر نیز هست که باعث ارتقای بازار آن در بین سایر ورق های فشرده چوبی مانند تخته نئوپان، تخته‌ لایه، تخته فیبر سخت و… شده‌ است. درواقع، این محصول ابتدا به‌ عنوان جایگزین ورق های فشرده چوبی مطرح بوده و سپس در کاربرد های جایگزینِ چوب نیز به‌ کار رفته‌ است. در حال حاضر، دامنهٔ کاربرد های آن روز به‌ روز در حال افزایش است.

از مزایای ام دی اف می توان موارد زیر را نام برد

– تنوع محصول در طرح روکش، ضخامت، چگالی و تراکم ذرات چوب
– به راحتی مانند چوب قابل برش، سمباده زنی و ماشین کاری می باش
– ورقه های آن دارای سطحی کاملا صاف و متراکم می باشند
– برخلاف چوب هیچ گونه گره ای در داخل آن وجود ندارد
– قیمت بسیار مناسب نسبت به چوب طبیعی
– پایداری و مقاومت مناسب در برابر پوسیدگی
– در تمامی سطوح MDF چگالی یکسان می باشد
– به راحتی می توان قطعات MDF را توسط چسب چوب  و چسب ۱۲۳ به یکدیگر متصل نمود
– نسبت به نئوپان از مقاومت بیشتری نسبت به رطوبت برخوردار می باشد

ما در آرتیمان ورق های ام دی اف را با ابعاد ۱۲۰ در ۹۰ سانتی متر و در رنگ های سفید، مشکی، خام، قرمز، آبی، سبز، زرد و انواع روکش دار با طرح های زیبای چوبی عرضه میکنیم.

معماری

مقوا ماکت:

یکی از مناسب ترین متریال ها برای ساخت ماکت های ظریف و پر جزییات مقوا ماکت می باشد که معمولا در ماکت های جداره ای استفاده می شود. مقوا ماکت دارای کیفیت های مختلفی بر اساس کشور سازنده می باشد.

که بهترین آنها مقوا ماکت هلندی است که کمترین میزان دوده پس از برش را دارد و برش و حک آن به رنگ طلایی می باشد. و ابعاد آن به طور معمول ۱۰۰ در ۷۰  سانتی متر با ضخامت ۱/۲ میلیمتر است. مقوا ماکت هلندی دارای تنوع رنگی بالایی می باشد. ولی نوع چینی و ایرانی مقوا ماکت آن به ترتیب دارای کیفیت های پایین تری و دوده ی غلیظ سیاه رنگ می باشند که با توجه به اختلاف قیمت کم آنها با نوع هلندی توصیه نمی شوند.

نوع چینی مقوا ماکت دارای ابعاد ۱۰۰ در ۷۰ و ضخامت ۱/۲ میلیمتر می باشد و نوع ایرانی آن به طور معمول ۵۰ در ۷۰ با ضخامت ۱/۲ میلیمتر و دارای رنگ های متنوعی می باشد.

ما در آرتیمان مقوا ماکت هلندی سفید که پر کاربرد ترین نوع آن است را در اختیارتان قرار میدیم ولی برای انواع دیگه می توانید از فروشگاه های لوازم هنری میدان انقلاب به راحتی تهیه کنید.

معماری

فوم برد:

فوم برد یک تخته شاسی با هسته‎ای از جنس پلی استایرن فشرده و روکشی مخصوص می باشد که به دلیل نوع مواد سازنده آن سبک، دارای مقاومت بالا، ضد رطوبت، صاف و قابل برش است. فوم برد قابلیت چاپ را نیز دارا می باشد. فوم برد ها انواع متنوعی دارند که در رنگ روکش، رنگ هسته، چسب دار بودن، ضخامت و ابعاد به چندین نوع تقسیم می شوند.

با توجه به ماهیت جنس فوم برد در هنگام انجام لیزر مقداری از قسمت هسته آن تبخیر می شود که این خود باعث کاهش کیفیت قطعات لیزر شده می شود و در موارد حک باید توجه داشت که حکاکی های خیلی ریز و نزدیک به هم باعث سوراخ شدن فوم برد می شود بر همین اساس در مواردی که سطح کار دارای حکاکی فشرده مانند سایت های ماکت های معماری می باشد، بهتر است از متریال های پلکسی و ام دی اف استفاده کرد.

معماری

چوب بالسا:

اگر نسبت استحکام به وزن را در چوب های طبیعی مختلف بررسی کنیم می بینیم که در صدر جدول به دست آمده چوبی با نام چوب بالسا قرار می گیرد. درخت بالسا به طور طبیعی در جنگل های بارانی و مرطوب آمریکای مرکزی و جنوبی رشد می کند. چوب بالسا با توجه به وزن کم و استحکام بالا در ساخت هواپیمای مدل، ماکت های معماری، اجسام پرنده و حتی قایق مدل استفاده می شود. از خصوصیات دیگر چوب بالسا سمباده خور بودن و برش راحت آن است که به سازندگان مدل کمک می کند.

چوب بالسا به طور معمول دارای ابعاد ۱۰۰ در ۱۰ سانتی متر با ضخامت هایی از ۱ تا ۱۰ میلیمتر می باشد که ضخامت های ۲ تا ۶ میلیمتر برای لیزر مناسب تر می باشند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

مقوا
Sending
User Review
4.71 (7 votes)