پرینتر سه بعدی

/پرینتر سه بعدی
پرینتر سه بعدی ۱۳۹۷-۸-۳۰ ۰۹:۵۴:۵۳ +۰۳:۳۰
معماری

پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی (۳D Printer) دستگاهی است که با استفاده از آن می‌توان از فایل‌های سه بعدی  کامپیوتر، نمونه سه بعدی واقعی بسازید.

امکان‌سنجی و ایده پردازی پرینتر سه بعدی برای بار اول در سال ۱۹۵۰ به ذهن دانشمندان راه یافت. طرح اولیهٔ پرینتر سه بعدی در دهه هشتاد با نام “Rapid Prototyping” ارائه و اولین نمونه از آن توسط چارز هال ساخته و به نام این دانشمند ثبت شد. اما پرینترهای سه بعدی حال حاضر برای اولین بار با روش SLA درسال ۱۹۸۶ ساخته و دو سال بعد وارد بازار شدند.

امروزه مدلسازی سه بعدی در رشته‌های گوناگونی همچون معماری، طراحی صنعتی، قطعه سازی، روباتیک، صنایع هوافضا و… رایج است. این مدلسازیها تا پیش از این به شکل تصاویر دو بعدی روی صفحه‌های نمایشگر یا روی کاغذ ارائه می‌شدند تا افراد با دیدن آنها درکی از آنچه طراحان در ذهنشان دارند بدست آورند.

ساخت سریع جزئیات ساختمان، مدل‌ها و ماکت‌های با دوام از طراحی‌های مختلف معماری، تنها با پرینت سه بعدی امکان‌پذیر شده‌ است. تکنولوژی پرینتر سه بعدی به معماران و شرکت‌ های معماری کمک می‌کند که به طرز حیرت‌ انگیزی ماکتی بادوام و دقیق از مدل‌های طراحی شده و آرایه‌های مختلف طرح خود داشته باشند.

انواع تکنولوژی‌های به کار گرفته شده در پرینتر سه بعدی شامل:

  • SLA در این تکنولوژی باریکه ای از نور لیزر UV به رزین به وسیله آینه تابیده می‌شود تا حجم شکل بگیرد.
  • FDM در این تکنولوژی مواد پلاستیکی به نام‌های (ABS ,PLA) مذاب شده (۲۰۵ درجه سانتی گراد) و به وسیله ماشینهای شبه CNC روی یک سطح لایه لایه گذاشته می‌شود.
  • DLP در این تکنولوژی حجم تبدیل به لایه‌های از تصاویر گردیده و به رزین تابیده می‌شود تا حجم شکل بگیرد. CLP باریکه ای از نور لیزر به وسیله CNC به رزین تابیده می‌گردد تا حجم شکل بگیرد.

البته فناوری‌ پرینتر سه بعدی به این موارد ختم نمی‌شود. بطور کلی انواع روش‌های پرینتر سه بعدی را می‌توان به ۱۷ مورد تقسیم‌ بندی کرد که علاوه بر فناوری‌ های ذکر شده در بالا مهمترین و کاربردی‌ ترین آنها SLS , SLM, DMP , CLIP, MJ, BJ, EBMو … را می‌توان نام برد.

آشنایی با نکات آماده سازی فایل پرینتر سه بعدی

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

Sending
User Review
4.5 (10 votes)