نکات آماده سازی فایل پرینت سه بعدی

/نکات آماده سازی فایل پرینت سه بعدی
نکات آماده سازی فایل پرینت سه بعدی ۱۳۹۷-۸-۲۹ ۱۵:۲۸:۰۸ +۰۳:۳۰

نکات آماده سازی فایل پرینت سه بعدی

اکثر مراجعین به خدمات پرینت سه بعدی با پاسخ هایی نظیر اینکه ؛ فایل شما برای پرینت دارای اشکال است و یا نیاز به ادیت دارد مواجه می شوند.

دلیل آن کاملا روشن است. بدلیل جدید بودن تکنولوژی به غیر از کسانی که به عنوان خدمات رسان پرینتر سه بعدی فعالیت می کنند سایرین از چگونگی روند و محدودیت های این تکنولوژی اطلاعاتی ندارند. هدف ما آشنا کردن متقاضیان بخضوص متقاضیان ساخت ماکت با این تکنولوژی٬ مزیت ها و محدودیت های آن می باشد.

طراحی های سه بعدی در نرم افزارهای مختلف معماری یا غیر معماری انجام میگیرد که از بین آنها میتوان به نرم افزارهای Sketchup , Maya , Solidwork , Autocad , Rhino , 3d Max و دهها نرم افزار دیگر اشاره نمود. با توجه به گستردگی این نرم افزارها استانداردهایی برای پرینتر سه بعدی تعریف شده تا بتوان از تمام طراحی های انجام شده در این نرم افزارها پرینت سه بعدی گرفت. فایلهای ایجاد شده در نرم افزارهای ذکر شده باید با فرمتهای STL , OBJ , AMF خروجی گرفته شود.

به هرحال نکته ای که قابل توجه می باشد این است که فرقی نمی کند شما با چه نرم افزاری جهت پرینت سه بعدی طراحی می کنید٬ مهم رعایت یکسری نکات مهم می باشد که رعایت آن در نرم افزارهای مختلف با دستور های متفاوتی قابل اجرا می باشد. ذهن پویای هر ۳D آرتیستی متوجه خواهد شد که منظور چیست و از چه روشی باید در سایر نرم افزار های استفاده کند.

بدلیل آنکه هدف دانشجویان در طراحی سه بعدی ماکت صرفا نمای بیرونی می باشد٬ کمتر به جزییات داخل نما و اتصالات آبجکت های مختلف با یکدیگر توجه می کنند. اما باید توجه داشت که برای پرینتر سه بعدی٬ حجمی که نمای بیرونی سالمی دارد موثر نخواهد بود و مهمترین بخش٬ قسمت های داخلی٬ دیواره ها و سایر جزپیات داخلی می باشد که در صورت طراحی اصولی می توان انتظار یک پرینت سه بعدی بی نقص را داشت.

نکات کلیدی مربوط به فایل پرینت سه بعدی

• حجم طراحی شده باید کاملا Solid باشد. اگر قصد پرینت سه بعدی ماکت خود را دارید هیچ وقت از Plan استفاده نکنید. می توانید از یک باکس با ضخامت کم استفاده کنید.

• در هنگام طراحی مدل توجه داشته باشید که دیواره های مدل حتماً دارای ضخامت باشند (حداقل ۰٫۴ میلیمتر در مقیاس ماکت).

• مدلهایی که دیواره آنها دارای ضخامت نمی باشند قابل پرینت سه بعدی نمی باشند.

• مدلهایی که دارای زوایای بیش از ۶۰ درجه می باشند نیازمند ساپورت گذاری می باشند و این ساپورتها مدت زمان پرینت را افزایش می دهد و همچنین ممکن است کیفیت نقاطی که ساپورت گذاری شده است زیاد جالب نباشد. لذا توصیه می شود مدل را طوری طراحی نمائید که کمترین نیاز به ساپورت گذاری باشد تا نتیجه پرینت سه بعدی مطلوب تر باشد.

• اندازه صفحه ساخت پرینتر سه بعدی نقش مهمی در پرینت دارد و اطلاع از اندازه صفحه ساخت می تواند در طراحی مدل تاثیر گذار باشد. در صورتی که مدل طراحی شده بزرگتر از صفحه ساخت پرینتر باشد باید آن را به چندین تکه کوچکتر تبدیل نمود و بعد از پرینت قطعات پرینت شده را به همدیگر چسباند.

• متداول ترین فرمت پرینتر سه بعدی، فرمت STL و OBJ می باشد و تقریباً تمامی نرم افزارهای سه بعدی سازی از این فرمت پشتیبانی می کنند. در هنگام ذخیره فایل با فرمت STL و یا OBJ به رزولوشن مدل توجه داشته باشید. در صورت پائین بودن رزولوشن، کیفیت پرینت سه بعدی به شدت کاهش خواهد یافت و سطوح مدل پرینت شده صاف نخواهد شد. در صورتی که رزولوشن خیلی بالا باشد اندازه فایل افزایش خواهد یافت و ممکن است نرم افزار قادر به فراخوانی مدل نخواهد بود. در هنگام ذخیره فایل به فرمت STL مقدار تلرانس را برابر ۰٫۰۱ میلیمتر انتخاب نمائید.

• در پرینت سه بعدی مدل طراحی شده به صورت لایه به لایه پرینت می گردد و در نهایت مدل ایجاد می گردد. ضخامت هر لایه توسط دستگاه قابل تنظیم است و هرچه ضخامت لایه ها کمتر انتخاب شود کیفیت نهایی کار بیشتر خواهد بود که این خود موجب افزایش زمان پرینت میشود.
لازم به ذکر است که محصولات پرینتر سه بعدی تفاوت زیادی با سایر قطعات تولیدی توسط قالب دارند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

Sending
User Review
4.5 (8 votes)